تبلیغات
گروه سبحان - مقام‌های انگلیسی از اقدام‌حقوقی می‌ترسند اما ایران شكایت نمی‌كند!

گروه سبحان

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

اذعان خبرگزاری انگلیسی به غیرقانونی بودن تحریم بانك‌ها/
مقام‌های انگلیسی از اقدام‌حقوقی می‌ترسند اما ایران شكایت نمی‌كند!

خبرگزاری انگلیسی رویترز در گزارشی كه خبرنگار ایرانی‌اش نوشت،‌ به صراحت اذعان كرد كه در نشست‌های میان مقام‌های امریكایی و انگلیسی در مورد تحریم بانك‌های ایرانی به این مسئله تأكید شده است كه فعالیت این بانك‌ها قانونی است، هیچ نشانه‎ای بر غیرقانونی بودن آن‌ها وجود ندارد و ایران می‎تواند این مسائل را در دادگاه‌ها به چالش بكشد.

به گزارش رجانیوز، رویترز در گزارش خود از مبدأ لندن نوشت كه طی سال‌های اخیر، امریكا همواره ایران را به استفاده از شعب بانک‌هایش در انگلیس جهت خرید تسلیحات و حمایت از گروه مبارز حزب الله متهم کرده است.

ر اساس اسناد منتشر شده توسط "ویکی‎لیکس" مقام‌های انگلیسی پس از چندین مورد تحقیق و بررسی مختلف در سال 2008 به مقام‌های امریكایی اعلام کردند كه هیچ مورد خلافی را از بانک‌های ایرانی مشاهده نکرده اند.

در یکی از اسناد منتشر شده در ویکی‎لیکس آمده است كه "جیمز رابرتسون" از مقام‌های ارشد وزارت خزانه داری انگلیس در این باره به مقامات امریكایی گفت: "در واقع پس از افزایش نظارت‌های دقیق، یکی از این بانک‌ها از لحاظ نحوه اداره به عنوان بهترین بانک انگلیس شناخته شد." این بانک‌های ایرانی اتهامات مطرح شده را توسط امریكا تکذیب می کنند.

سه کارمند کنونی و یک کارمند سابق این بانک‌ها که با آنها مصاحبه شد نیز در این باره گفتند فعالیت‌های تجاری ایران را تا زمانی که با دولت این کشور ارتباطی نداشته باشد، قانونی می دانند.

بر اساس اسناد منتشر شده ویکی‌لیکس، مقام‌های وزارت خزانه داری انگلیس در نشست‎های خود با مقام‌های امریكایی در سال 2008 اعلام کردند كه تعطیلی این بانک‌ها می تواند در دادگاه به چالش کشیده شود.

سخنگوی وزارت خزانه داری انگلیس در این باره به خبرگزاری رویترز گفت: «این یک تصمیم بازرگانی است که بانک‌ها باید اتخاذ کنند. آنها باید تصمیم بگیرند که آیا قصد دارند کشور را ترک کنند یا نه. وزارت خزانه داری از آن‎ها درخواست نخواهد کرد که کشور را ترک کنند.»

بنابراین، با وجود آنکه سفارت ایران در لندن تعطیل شده است، اما بانک‌های ایرانی همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند. اما با وجود آنکه این بانک‌ها ماهیت قانونی دارند، همواره مجبورند بازرسی های دقیق نهادهای نظارتی انگلیس را تحمل کنند.

بر اساس اسناد ویکی‌لیکس، یک مقام ارشد وزارت خزانه داری انگلیس در نشست با مقام‌های امریكایی در این باره گفت نهادهای نظارتی تمایل دارند هر آنچه می توانند انجام دهند تا شرایط را برای این بانک‎ها دشوارتر کنند.

بر اساس یک سند دیگر، مقام‌های وزارت خزانه داری انگلیس اعلام کردند تحقیق و تفحص آنها از بانک‎های ایرانی "به فریب قانون نزدیک است."

به گزارش رجانیوز، آن‌چنان‌كه مقام‌های وزارت خزانه‌داری انگلیس در نشست‌های مشترك با مقام‌های امریكایی اعلام كرده‌اند، ایران می‌تواند در مقابل تحریم‌های اعمال شده علیه بانك‌ها اقدام حقوقی كند، در حالی كه تاكنون اقدام مؤثر حقوقی در این زمینه انجام نشده است كه نبود ستاد و قرارگاه مركزی برای مقابله با تحریم‌ها در این زمینه مؤثر است.نوشته شده در چهارشنبه 7 دی 1390 توسط گروه سبحان
مقام معظم رهبری

نویسندگان
نظر سنجی
ابر برجسب ها
آمار سایت
Blog Skin