تبلیغات
گروه سبحان - سند تكان‌دهنده درباره اطلاع دقیق بانك صادرات از بی‌اعتباری مالی گروه امیر منصور آریا در سال 88

گروه سبحان

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

اخبار کسب شده توسط خبرنگار رجانیوز حاکی از آن است که وضعیت پشتوانه مالی شرکت سرمایه‌گذاری امیر منصور آریا که به عنوان صاحب امتیاز شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران از تیرماه 88 اقدام به درخواست گشایش اعتبار ارزی و ریالی به ارزش مجموعا نزدیک به 900 میلیارد تومان از بانک صادرات نموده است، در همان برهه و توسط کمیته بررسی اعتبارات بانک صادرات خوزستان، مورد خدشه جدی قرار گرفته است و با وجود خدشه قابل توجه به اعتبار مالی این گروه سرمایه گذاری و ناتوانی در قرار دادن وثیقه معتبر و قابل قبول برای دریافت ال سی(اسناد اعتباری) با دستور هیات مدیره بانک صادرات، این اعتبار، به صورت الی سی در اختیار شرکت مذکور قرار گرفته است.

به گزارش رجانیوز، در حالی که مسئولان بانک صادرات، کشف ماجرای فساد گسترده مالی در این بانک را به ماه‌های اخیر و مشکوک شدن مدیرعامل این بانک در استان خوزستان نسبت می‌دهد، اسناد موجود حاکی از آن است که نه تنها بانک صادرات خوزستان بلکه کمیته عالی اعتبارات این بانک از تیرماه 88 در جریان وضعیت نامناسب مالی گروه سرمایه‌گذاری آریا و ناتوانی این گروه در تامین وثیقه مورد نیاز برای دریافت اعتبار اسنادی از بانک صادرات بوده‌اند.

اسناد موجود در بانک صادرات حکایت از آن دارد که در خواست گروه ملی صنعتی فولاد ایران، در تاریخ 23/3/88 در نامه‌ای به شماره 10923 مبنی بر گشایش اعتبار ارزی مدت‌دار به مبلغ 600 میلیون یورو و گشایش اعتبار ریالی به مبلغ 500 میلیارد ریال در قبال ترهین اسناد ملکی سهل البیع و محل فعالیت شرکت و در صورت کسر، سفته به امضا سهامداران شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیر منصور آریا، پس از بررسی و تایید در استان خوزستان به کمیته عالی اعتبارات در بانک صادرات ایران ارسال شده است و در این کمیته با وجود اطلاع از بدهی بیش از 60 میلیارد تومانی گروه سرمایه‌گذاری آریا به بانک صادرات، با تخصیص اعتبار اسنادی تا سقف 320 میلیارد تومان به بانک صادرات استان خوزستان تفویض اختیار شده است. این مصوبه در مردادماه 88 به امضای اعضای هیات مدیره بانک صادرات ایران رسیده است.

http://rajanews.com/Files_Upload/38620.jpg

در بازگشت این مصوبه به بانک صادرات خوزستان، گارگروه اعتبارات این استان، اقدام به بررسی کارشناسی پیرامون صلاحیت مالی گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا نموده است که نتایج این بررسی بسیار تکان دهنده و حاکی از اطلاع دقیق بانک صادرات از شرایط بی اعتبار مالی این گروه سرمایه گذاری برای دریافت مبلغ مذکور به عنوان اعتبار اسنادی است.

http://rajanews.com/Files_Upload/38621.jpg

متن نامه کارشناسی کارگروه اعتبارات بانک صادرات استان خوزستان قابل توجه است:

حوزه محترم اعتباری

سلام علیكم

احتراماً بازگشت به نامه شماره 1/5038/52-90 مورخ  19/5/88 اداره كل اعتبارات منضم به مصوبه كمیته محترم عالی اعتبارات بانك صادرات ایارن مبنی بر تفویض اختیار بصورت گشایش اعتبار اسنادی ریالی و ارزی تا میزان 3200 میلیارد ریال شامل 2400 میلیارد، ریالی و 600 میلیون یورو بصورت ارزی براساس مصوبه شماره 331/88 مورخ 11/4/88 كمیته محترم اعتبارات خوزستان به شركت گروه ملی صنعتی فولاد ایران موافقت نموده لذا ضرورت دارد شركت مذكور قبل از استفاده از تسهیلات مورد نظر نسبت به رفع موارد مشروحه ذیل اقدام نماید.

1- با توجه به صورتهای مالی سال 87 شركت مشمول ماده 141 قانون تجارت می‌باشد.

2- مفاصا حساب بدهی از سازمان تأمین اجتماعی ارائه نشده است.

3- شركت در خصوص تعیین تكلیف بدهی‌های خود نزد سایر بانك‌ها و مؤسسات و شركت‌ها اعم از بدهی‌های ریالی ارزی، ضمانت‌نامه‌ها و اعتبارات اسنادی و سایر اطلاعات لازم ارائه نداده است.

4- مفاصا حساب مالیاتی به منظور رعایت ماده 186 قانون مالیات‌های مستقیم ارائه نشده است.
 
موارد قابل توجه از وضعیت مالی شركت:

طبق بررسی‌های انجام شده از صورت‌های مالی شركت و نتایج بدست آمده از نسبت‌های مالی موارد ذیل قابل توجه می‌باشد:

1- نتیجه نسبت جاری و آنی شركت به‌منظور حصول از اطمینان از پوشش دارئیها نسبت به بدهی‌های شركت بسیار ضعیف می‌باشد.

2- نتیجه نسبت مالكانه شركت بسیار ضعیف برآورد شده كه بیانگر این موضوع است كه بخش اعظم دارائیهای شركت از طریق دریافت تسهیلات و بدهی به سایر اشخاص می‌باشد.

3- پیش بینی عملكرد تولیدات شركت در سال 88 از سوی شركت بسیار زیاد برآورده شده كه با توجه به سابقه تولید و فروش در سنوات قبل، این افزایش پیش‌بینی تولید جای تأمل دارد و نیاز به شرح كامل و راهكارهای شركت در این خصوص می‌باشد.

4- بدهی شركت نزد شركت صنایع فولاد بابت خرید مواد اولیه به مبلغ 785 میلیارد ریال است.

5- حسابرسی مستقل در بند 9 خلاصه گزارش اعلام نموده شركت بخشی از زمین خود را براساس مبایعه نامه به فروش رسانده لیكن گزارشی جهت وصول وجه آن اعلام نشده است.

6- تعدادی از شركت‌های اعلام شده از سوی گروه امیر منصور آریا بعضاً تعطیل و یا دارای بدهی معوق و غیره نزد شبكه بانكی كشور می‌باشند.

7- تعدادی از املاك معرفی شده از سوی شركت گروه ملی قابل رهن نیستند براساس نامه 13417/16800 مورخ 7/6/88 رئیس گروه مالیاتی شماره 810 اهواز به دفترخانه 303 اهواز (رهن غیر تصرف)

8- براساس صورت‌های مالیاتی ارائه شده شركت در سنوات 85 الی 87 دارای صورت‌های مالی نامطلوبی بوده است.

10- با توجه به اینكه در نظر است بخشی از پشتوانه تسهیلات وثائق ملكی باشد نوع وثائق و درصد رهن آنها اعلان نشده و از طرفی یكی از وثائق، محل اجرای طرح معرفی كه با وجود داشتن حدود 4000 نفر پرسنل شاغل به هیچ وجه وثیقه‌ای ارزنده و سهل‌البیع برای بانك نخواهد بود.

11- مفاصا حساب از سازمان‌های آب و برق و گاز ارائه نشده است.

12- گشایش اعتبار فراتر از 2400  میلیارد ریال نیاز به اخذ مجوز لازم از بانك مركزی می‌باشد.نوشته شده در یکشنبه 10 مهر 1390 توسط گروه سبحان
مقام معظم رهبری

نویسندگان
نظر سنجی
ابر برجسب ها
آمار سایت
Blog Skin