تبلیغات
گروه سبحان - افشای مستند ابعاد تروریسم هسته‌ای امریکا و انگلیس در جهان

گروه سبحان

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

معاون دبیر شورای‌عالی امنیت ملی كشورمان ابعاد جدیدی از نقض مقررات خلع سلاحی و فعالیت غیرقانونی در زمینه تسلیحات كشتار جمعی از سوی برخی كشورهای غربی را فاش كرد

متن سخنرانی دکتر علی باقری، معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل شورای عالی امنیت ملی که عصر روز دوشنبه 23 خرداد 1390 (13 ژوئن 2011) در کنفرانس خلع سلاح تهران بیان شده، در ادامه می آید.

***

خانم­ها، آقایان، مهمانان گرامی

 سلام علیکم

در ابتدا وظیفه خود می­دانم تا یاد و نام دو شهید فعالیت­های صلح­آمیز هسته­ای جمهوری اسلامی ایران، استاد شهید دکتر علی­محمدی و استاد شهید دکتر شهریاری را گرامی بدارم و به احترام آنها یک دقیقه سکوت کنم.

شما به کشوری سفر کرده­اید که نخستین مبتکر عاری­سازی خاورمیانه از سلاح هسته­ای بوده است،

شما به کشوری سفر کرده­اید که عضو مسئول و مؤثر آژانس بین­المللی انرژی اتمی است،

شما به کشوری سفر کرده­اید که عضو فعال و نقش­آفرین معاهده ان پی تی است،

شما به کشوری سفر کرده­اید که تنها کشور منطقه است که عضو همه معاهدات خلع سلاحی است،

شما به کشوری سفر کرده­اید که بیشترین امکان دسترسی به بازرسان آژانس بین­المللی انرژی اتمی را فراهم کرده است،

شما به کشوری سفر کرده­اید که بارها فراتر از وظایف و تعهدات خود نسبت به آژانس و معاهده ان پی تی عمل کرده است،

شما به کشوری سفر کرده­اید که قربانی بزرگ سلاح­های کشتار جمعی (شیمیایی) بوده است

و شما به کشوری سفر کرده­اید که دانشمندان علوم هسته­ای آن قربانی تروریسم هسته­ای صهیونیستی شده­اند.

حضور شما در جمهوری اسلامی ایران را که با هدف تلاش برای بازگرداندن امنیت و آرامش به مردم جهان از طریق خلع سلاح جامع و فراگیر سلاح­های هسته­ای است گرامی داشته و امیدوارم تا این نشست بتواند گام­های عملی، جدی و مؤثر را برای تحقق این آرزوی به­حق مردم جهان بردارد.

خانم­ها و آقایان

امنیت نعمت بزرگ الهی است که سازوکار عدالت­محور در تعامل میان پدیده­ها، آرامش ذهنی و امنیت عینی جهان و جهانیان را تأمین می­کند، اما اقدام­های منفعت­جویانه و سلطه­طلبانه برخی قدرت­ها باعث می­شود تا این سازوکار عدالت­محور دچار اختلال شده و هزینه­های مادی و غیرمادی هنگفتی را بر جامعه بشری تحمیل نماید. برجسته­ترین و بارزترین عامل اختلال امنیت جهانی در قرن بیستم، ساخت، انباشت و به­کارگیری سلاح­های کشتار جمعی به­ویژه سلاح­های اتمی از سوی قدرت­های دارنده سلاح هسته­ای به­ویژه از سوی رژیم ایالات متحده امریکا است. از آنجا که برخورداری از امنیت ذهنی و عینی حق همه ملت­های جهان است، مقابله با سلاح­های کشتار جمعی به­عنوان مخرب­ترین عامل ناامنی و تهدید امنیت جمعی نیز حقی همگانی و متعلق به تک­تک آحاد بشر است. از این­رو کنفرانس جاری باید در پی ایجاد سازوکارهایی باشد تا برخی قدرت­ها نتوانند با فریب­کاری از اقدام­های عملی در مسیر خلع سلاح طفره روند و یا حتی از عمل به تعهدات خود سرباز زنند. خلع سلاح باید به­عنوان یک حق اولیه و شهروندی برای همه آحاد بشر و نیز به­عنوان مطالبه همه جهانیان به­رسمیت شناخته شود.

خانم­ها و آقایان

حال سؤال کلیدی این است که امروز بشر چگونه می­تواند این حق اولیه و حیاتی خود را استیفا کند و امنیت جمعی و خدادادی را بازستاند. امروزه برخی قدرت­ها با اعمال «دیکتاتوری مدرن» و استفاده از ابزارها، ترفندها و سازوکارهای مختلف تلاش می­کنند تا برای تأمین منافع عده معدودی در جهان هزینه آن­را بر اکثریت ملت­های دنیا تحمیل نموده و در نتیجه منافع و امنیت آنها را به­خطر بیندازند. «دیکتاتوری مدرن» با توسل به «فریب و ریاکاری هسته­ای» و نیز «تروریسم هسته­ای» در صدد است تا با بهره­گیری از غیراخلاقی­ترین و غیرانسانی­ترین ابزارهای تهدید امنیت جمعی یعنی سلاح­های اتمی، از یک­سو خود را مدعی خلع سلاح هسته­ای جلوه داده و از این طریق دریچه­های پیشرفت ملت­ها را به این بهانه مسدود نماید و از سوی دیگر توانمندی­های انسانی و فیزیکی ملت­ها را برای دستیابی به دستاوردهای علمی بشری منهدم ساخته و از میان بردارد.

امریکا از یک­سو قرارداد دوجانبه برای کاهش کلاهک­های هسته­ای را امضا می­کند تا خود را برای گام­برداشتن در مسیر خلع سلاح جدی نشان دهد، اما در مقابل بیش از یکصد میلیارد دلار برای نوسازی و مدرن­سازی سلاح­های هسته­ای قدیمی و نیز ساخت تأسیسات جدید برای تولید کلاهک­های هسته­ای اختصاص می­دهد. این در حالی است که حتی در این قراردادهای دوجانبه­ی کاهش کلاهک­های هسته­ای  هیچ سازوکار راستی­آزمایی مشاهده نمی­شود و بنابراین اجرای کمی و کیفی همان قرارداد نیز با شک و تردید جدی مواجه است.

آیا این آشکارترین وجه از دورویی و فریب هسته­ای نیست؟

امریکا از یک­سو مدعی خلع سلاح هسته­ای می­شود و از سوی دیگر طراحی­ها و برنامه­ریزی­های گسترده­ای را برای نوسازی سلاح­های هسته­ای خود تدارک می­بیند تا طول عمر کلاهک­های هسته­ای­ خود را برای 100 سال آینده تضمین نماید. با این رویکرد بعید به­نظر می­رسد که ادعای خلع سلاح در زمان حیات فرزندان و نوادگان رئیس جمهور امریکا هم به نتیجه برسد.

آیا این دورویی و فریب هسته­ای نیست؟

امریکا همزمان با ادعای خلع سلاح هسته­ای در دنیا به گسترش سامانه دفاع موشکی یا همان جنگ ستارگان دهه 1980 روی آورده­ که یکی از پیامدهای آن گسترش رقابت دیوانه­وار توسعه و ارتقای سلاح­های هسته­ای در دنیا است.

آیا این چیزی جز دورویی و فریب هسته­ای است؟

امریکا از یک­سو مدعی نگرانی از اشاعه هسته­ای است اما از سوی دیگر و برخلاف مقررات صریح معاهده ان پی تی قرارداد همکاری هسته­ای با یک کشور غیرعضو این معاهده را امضا کرده و سایر کشورهای گروه تأمین­کنندگان هسته­ای را وادار کرده تا این قرارداد را تأیید کنند، قراردادی که در یک محاسبه ساده توان کشور دریافت­کننده­ی تکنولوژی و مواد هسته­ای را برای تولید 50 کلاهک هسته­ای در هر سال افزایش می­دهد.

آیا این دورویی و فریب هسته­ای نیست؟

امریکا همزمان با به­کارگیری ادبیات مقابله با اشاعه هسته­ای، از تنها دارنده کلاهک­های هسته­ای در خاورمیانه یعنی رژیم صهیونیستی که به هیچ یک از مقررات بین­المللی حتی قطعنامه­های شورای امنیت وقعی ننهاده و سابقه­ای مملو از جنایت، تجاوز و اشغالگری داشته و در تأسیسات مخفی هسته­ای خود هم­چنان در حال افزودن بر انبار کلاهک­های هسته­ای است، بی­وقفه حمایت بی قید و شرط می­کند.

آیا این دورویی و فریب هسته­ای نیست؟

امریکا سال­هاست که در کنفرانس خلع سلاح در ژنو به­مانع اصلی برای برخورد مؤثر با این تهدید تبدیل شده و از چهار موضوع اصلی کنفرانس، اخیراً فقط با مذاکره درباره جلوگیری از تولید مواد شکافت­پذیر FMCT موافقت نموده­است ولی همچنان با شمولیت حسابرسی انبارهای مربوط به مواد شکافت­پذیر خود مخالفت می­کند.

به­راستی این رویکرد ریاکارانه را چگونه می­توان توضیح داد؟

امریکا از یک­سو با ادعای دروغین حمایت از اجرای مفاد معاهده ان پی تی و با ایراد اتهام­های بی­پایه و اساس تلاش می­کند تا برای جلوگیری از برخورداری جمهوری اسلامی ایران از فناوری پیشرفته هسته­ای، جمهوری اسلامی ایران را ناقض مفاد معاهده ان پی تی معرفی نماید ولی از سوی دیگر مفاد معاهده و اساسنامه آژانس درباره خلع سلاح را آشکارا زیر پا می­گذارد.

آیا این دورویی و فریب هسته­ای نیست؟

امریکا از یک­سو مدعی و مدافع اجرای معاهده ان پی اتی است اما از سوی دیگر با استقرار بیش از 200 کلاهک هسته­ای خود در خاک اروپا نه تنها بر ناامنی این منطقه از جهان می­افزاید بلکه صریحاً مفاد و معاهده ان پی تی را نقض کرده و زیرپا می­گذارد.

آیا این دورویی و فریب هسته­ای نیست؟

امریکا از یک­سو مدعی خلع سلاح هسته­ای است اما از سوی دیگر بر اساس سند NPR سال گذشته ضمن تأکید بر تداوم استقرار سلاح­های هسته­ای، بر گسترش استقرار سلاح­های هسته­ای تاکتیکی از اروپا تا منطقه خلیج فارس تأکید می­کند.

آیا اینها مصادیق بارز دورویی و فریب هسته­ای نیستند؟

البته در این دورویی و نفاق هسته­ای امریکا تنها نیست و رژیم انگلیس نیز هم­پای آن به مدرن­سازی سامانه­های هسته­ای ترایدنت (سامانه پرتاب کلاهک­های هسته­ای) ادامه می­دهد که دست­کم تا یک قرن دیگر تداوم دارد. اخیراً نیز رژیم انگلیس در یک اقدام کاملاً غیرقانونی در تناقض آشکار با مفاد ماده یک معاهده ان پی تی قرارداد مشارکت هسته­ای با فرانسه را امضا کرده تا از یک­سو اطلاعات ساخت و مدرن­سازی بمب­های هسته­ای را به مشارکت بگذارد و از سوی دیگر هزینه کمتری برای گسترش زرادخانه هسته­ای خود صرف کنند.

خانم­ها و آقایان

«دیکتاتوری مدرن» با سیطره بر نظام رسانه­ای بین­المللی تلاش می­کند تا با ترفندهای مختلف و با اتکا به سلاح فریب، دروغ و ریاکاری به جهانیان بقبولاند تا سلاح هسته­ای امریکا تأمین­کننده امنیت جهانی است و در غیر این­صورت تروریست­ها دنیا را ناامن خواهد نمود، اما این کنفرانس باید بتواند سازوکارهایی را در عرصه­های سیاسی و رسانه­ای تدوین نماید تا «خلع سلاح هسته­ای» معیاری برای سنجش میزان «صلح­طلبی» قدرت­های مدعی ایجاد و استقرار صلح و ثبات جهانی باشد. از این­رو تا قبل از خلع دیکتاتوری مدرن از سلاح فریب، دروغ، ریاکاری، دورویی و نفاق نمی­توان گامی جدی در مسیر خلع سلاح هسته­ای برداشت.

جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که یکی از کارویژه­های این کنفرانس می­تواند این باشد که سازوکارهایی را برای برداشتن پوشش ظاهر فریب امریکا و دیگر قدرت­های دارنده سلاح­های اتمی تدوین کند تا این قدرت­ها نتوانند با تزویرها و ترفندهای دروغین روز به روز با افزودن بر زرادخانه هسته­ای خود میزان ناامنی و بی­ثباتی در جهان را افزایش داده و امنیت شهروندان همه کشورها را با تهدید جدی مواجه سازند.

ترفند دیگر «دیکتاتوری مدرن» به­کارگیری اشکال گوناگون تروریسم هسته­ای برای مقابله با برخورداری همه ملت­ها از دستاوردهای دانش و فناوری هسته­ای است.

رژیم ایالات متحده امریکا در سند NPR رسماً جمهوری اسلامی ایران را به تهاجم هسته­ای تهدید می­کند

آیا این تروریسم هسته­ای نیست؟

امریکا با همه توان از رژیم صهیونیستی حمایت کرده و مستقیم و غیرمستقیم در توسعه توانمندی سلاح­های هسته­ای این رژیم اشغالگر و متجاوز نقش­آفرینی می­نماید.

آیا این تروریسم هسته­ای نیست؟

امریکا با هدایت و حمایت از رژیم صهیونیستی نقش غیرقابل انکاری در به شهادت رساندن دانشمندان هسته­ای ایران داشته است.

آیا این تروریسم هسته­ای نیست؟

نقش امریکا در برنامه­ریزی برای اخلال در صنایع هسته­ای ایران از جمله اشاعه بدافزار استاکس­نت برای جلوگیری از پیشرفت برنامه­های صلح­آمیز هسته­ای غیرقابل انکار است.

آیا این تروریسم هسته­ای نیست؟

دولت امریکا در آخرین سند NPR مجدداً ضربه اول هسته­ای را به­رسمیت شناخته و بر حق امریکا بر به­کارگیری از حمله اول هسته­­ای تأکید کرده است.

آیا این تروریسم هسته­ای نیست؟

دولت انگلیس رسماً توسط یک مقام بلندپایه امنیتی خود و در یک اظهارنظر علنی تصریح می­کند که با عملیات مبتنی بر اطلاعات باید برنامه­های صلح­آمیز هسته­ای ایران را متوقف نمود و درست 10 روز پس از این موضع­گیری دانشمند هسته­ای جمهوری اسلامی ایران در مقابل دیدگان همسرش و در حالی­که در مسیر دانشگاه بود به شهادت می­رسد.

آیا این تروریسم هسته­ای نیست؟

دیکتاتوری مدرن با توسعه زرادخانه­های هسته­ای و نیز با سرمایه­گذاری­های سنگین برای توسعه توانمندی سلاح­های پیشرفته و مدرن هسته­ای صرفاً امنیت مردم خود و جهان را تهدید نمی­کند بلکه با اختصاص­دادن صدها میلیارد دلار به پروژه­های ساخت، انباشت و نگهداری سلاح­های هسته­ای و در مقابل عدم تأمین نیازهای حیاتی، ضروری و بدیهی شهروندان خود، در حق ایشان نیز خیانت می­ورزد. از این­رو در حالی­که بودجه اختصاص یافته برای نگهداری و توسعه سلاح­های هسته­ای امریکا در سال 2011 بیش از 50 درصد نسبت به سال 2001 افزایش نشان می­دهد، بر اساس آمار منتشرشده توسط مجله بهداشت عمومی امریکا سالانه 45 هزار نفر امریکایی به­دلیل مسایل ناشی از فقدان بیمه تأمین اجتماعی می­میرند. آیا واقعاً امریکا با توسعه سلاح­های هسته­ای در صدد حفظ جان و امنیت مردم امریکاست؟

برخی قدرت­ها تلاش می­کنند برای توجیه اقدام­های نامشروع و غیرمنطقی خود در تولید، ساخت و انباشت سلاح­های هسته­ای به­جای حاکمیت عدالت و قانون، حاکمیت زور و بی­عدالتی در جهان را به هنجاری غالب تبدیل کند و رفتار ظالمانه خود در خودداری از خلع سلاح را موجه جلوه دهد.

خانم­ها و آقایان

دیکتاتوری مدرن که تنها مزیت و برتری آن در توانمندی غیرانسانی و نامشروع سلاح­های هسته­ای است تلاش می­کند تا به بهانه­های گوناگون در روند پیشرفت ملت­های مستقل ایجاد مانع نموده و در این راستا در صدد است تا این ملت­ها را از بهره­مندی از دستاوردهای برنامه­های صلح­آمیز هسته­ای محروم سازد.

این رویکرد در یک فریبکاری آشکار با ارائه تعاریفی خودساخته از امنیت هسته­ای تلاش می­کند تا محدودیت­های بیشتری برای کشورهای مستقل در دستیابی به مواد، تجهیزات و فناوری هسته­ای اعمال کند تا ضمن سوء استفاده از موقعیت برخورداری از سلاح هسته­ای، منافع اقتصادی، علمی و فناوری این میراث بشری را هم­چنان در انحصار خود داشته باشد.

جمهوری اسلامی ایران با آگاهی از طراحی­های غیرقانونی دیکتاتوری مدرن برای محروم­سازی ملت­های مستقل از فناوری هسته­ای و با اتکا به توانمندی­های ملی خود توانسته است در چارچوب مقررات آژانس و معاهده ان پی تی ضمن احراز حقوق مسلم ملت ایران، پرچمدار دفاع از هویت و حقانیت همه ملت­های مستقل و در حال توسعه عضو معاهده ان پی تی که مستحق برخورداری از این فناوری هستند باشد.

جمهوری اسلامی ایران علی­رغم تحمل فشارهای نرم­افزاری و سخت­افزاری دیکتاتوری مدرن برای ممانعت از پیشرفت هسته­ای ملت ایران با حسن­نیت و شکیبایی فراوان و صرفاً در چارچوب مقررات و تعهدات خود در قبال آژانس و ان پی تی، همکاری گسترده­ای را با آژانس بین­المللی انرژی اتمی انجام داده که در بسیاری از موارد این همکاری­ها فراتر از وظایف مقرر در معاهده ان پی تی و مقررات آژانس بوده است. پذیرایی جمهوری اسلامی ایران از حدود 5000 نفر روز بازرسی از تأسیسات هسته­ای کشور رکود بی­نظیری از همکاری یک عضو آژانس با این نهاد بین­المللی است.

جمهوری اسلامی ایران با ارج­نهادن بر حمایت بی­دریغ کشورهای عضو جنبش عدم تعهد از برنامه­های صلح­آمیز هسته­ای خود این اقدام را نشانه بارزی از عزم همه کشورهای مستقل جهان برای پایان­دادن به سلطه تبعیض­آمیز و انحصارگرایانه دیکتاتوری مدرن بر فعالیت­های هسته­ای جهان می­داند.

جمهوری اسلامی ایران رویکرد دیکتاتوری مدرن در عدم انجام وظایف مقرر در معاهدات بین­المللی از یک­سو و ممانعت از استیفای حقوق ملت­های مستقل در چارچوب معاهدات بین­المللی از سوی دیگر را یکی از عوامل اصلی تضعیف این معاهدات و نیز یکی از علل جلوگیری از فراگیری این معاهدات دانسته و بر این باور است که شعار «برخورداری کامل از حقوق در برابر انجام کامل وظایف» تنها عامل فراگیری این معاهدات در میان همه کشورها و نیز تضمین اجرای کامل مفاد این معاهدات است و لذا رویکرد خود در قبال برنامه هسته­ای­اش را صرفاً بستری برای احراز حقوق خود نمی­داند بلکه این رویکرد را زمینه­ساز «جهانی عاری از سلاح­های هسته­ای» تلقی می­کند.

جمهوری اسلامی ایران هم­چنان که بارها اعلام کرده است آمادگی کامل دارد تا حول نگرانی­های مشترک جامعه­ی جهانی بر مبنای تعهدات دسته­جمعی گفتگو نماید تا بستر مناسبی برای همکاری­های مؤثر و عملی فراهم گردد، اما به­کارگیری اهرم فشار در کنار گفتگو نشانگر عاری­بودن گفتمان دیکتاتوری مدرن از منطق و تمدن گفتگو است. این گفتمان نه­تنها موجب دستیابی به یک راه­حل پایدار و با ثبات برای موضوعات مهم بین­المللی نشده و لذا ناکارآیی آن روشن و واضح است بلکه با پایداری هوشمندانه ملت ایران این ترفند نیز مؤثر واقع نشده و با پیشرفت اقتصادی، صنعتی، علمی و به­ویژه هسته­ای این ملت، ناکارآمدی آن نیز بر همگان روشن گردیده است. ناکارآیی و ناکارآمدی این رویکرد چنان عیان شده است که اخیراً برخی از دیپلمات غربی نیز طی نامه­ای رسمی بر این امر اعتراف کرده­اند لذا به دیپلمات­های برخی از کشورهای غربی مقیم در تهران که وظیفه خطیر بازتاب واقعیت­های جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارند توصیه می­کنم چنان عمل نکنند که پس از پایان مأموریت­شان مجبور شوند آشکارا عملکرد گذشته خود را زیر سؤال ببرند

خانم­ها و آقایان

بعد از گذشت بیش از 4 دهه از انعقاد معاهده ان پی تی، کشورهای دارنده سلاح هسته­ای به بهانه­های واهی از انجام تعهدات خود برای اجرای کامل خلع سلاح هسته­ای سرباز می­زنند و هیچ اراده جدی برای گام گذاشتن در مسیر خلع سلاح از خود بروز نمی­دهند. لازمه خلع سلاح هسته­ای نه­تنها منع جامع تولید، اکتساب و انباشت سلاح­های هسته­ای بلکه تعهد کامل به انهدام ذخایر موجود این سلاح و زرادخانه­های این کشورها است

.

جمهوری اسلامی ایران به­عنوان عضو مسئول جامعه بین­المللی و کشوری که صدمات جبران­ناپذیری از رهگذر کاربرد سلاح­های شیمیایی در طول 8 سال جنگ تحمیلی صدام دیکتاتور علیه ملت خود متحمل شده است و با تأکید بر این­که تحقق خلع سلاح واقعی نیازمند؛

اولاً، اجرای دقیق و کامل تعهدات کشورهای دارنده سلاح­های هسته­ای در قالب معاهده ان پی تی و اساسنامه آژانس است،

ثانیاً، نظام بازرسی نظارتی و پایش بین­المللی باید بدون تبعیض شامل کشورهای دارنده سلاح هسته­ای نیز گردد،

ثالثاً، نظارت بین­المللی بدون تبعیض عدم اشاعه عمودی و افقی سلاح­های هسته­ای را به­طور همزمان مورد توجه قرار دهد،

رابعاً، نظارت بین­المللی باید توافق­نامه­های دو جانبه درباره کاهش تعداد سلاح­های هسته­ای را در برگیرد،

خامساً، تدابیر و اقدام­های مقابله با عدم اشاعه همزمان با اقدام جدی در عرصه خلع سلاح دنبال شود.

سادساً، موضوع خلع سلاح قدرت­های هسته­ای در کنار برخورداری از فعالیت­های صلح­آمیز هسته­ای به­عنوان مطالبه به حق ملت­ها دنبال شود،

می­باشد و لذا پیشنهاد می­نماید:

1.  کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با جزم بیشتر و برنامه­های مؤثرتر موضوع عاری­سازی جهان از سلاح­های هسته­ای را به­عنوان حق مسلم ملت­ها در همه روندها و فرآیندهای منطقه­ای و بین­المللی پیگیری نموده و به­طور مستمر در صدد اصلاح سازوکارهای ناکارآمد خلع سلاح باشند.

2.  مجمع عمومی سازمان ملل در راستای ایفای نقش اصلی خود در تحکیم امنیت و ثبات در جهان، یک­روز از هر سال را به­عنوان «جهان عاری از سلاح هسته­ای» نامگذاری نماید تا از این طریق بتوان بستر مناسبی برای ابراز خواست ملت­های جهان برای وادارکردن قدرت­های دارای سلاح هسته­ای به تن­دادن به روند واقعی خلع سلاح را فراهم نموده و از همه ظرفیت­های سیاسی، رسانه­ای و اجتماعی برای تحقق این حق مسلم بشریت بهره­گیری شود.

3.  آژانس بین­المللی انرژی اتمی در راستای انجام وظایف خود برای توسعه زمینه­های استفاده صلح­آمیز از انرژی هسته­ای و با تشکیل کمیته­ای حقیقت­یاب نسبت به شناسایی طراحان و عاملان تروریسم هسته­ای در به کارگیری بدافزار استاکس­نت برای حمله به صنعت و فناوری هسته­ای کشورهای عضو آژانس و معاهده ان پی تی اقدام نموده و نتیجه را به اجلاس سپتامبر شورای حکام آژانس ارائه نماید.

4.  از آنجا که سلاح­های هسته­ای کشورهای غیرعضو ان پی تی نیز تهدیدکننده صلح و امنیت جهانی است و به­منظور روشن­شدن روند تسلیح و تجهیز رژیم نامشروع صهیونیستی به سلاح­های غیرانسانی هسته­ای، آژانس بین­المللی انرژی اتمی با تشکیل کمیته حقیقت­یاب نسبت به شناسایی کسانی­که در این امر مسئولیت و دخالت داشتند به­عنوان اقدام علیه امنیت بین­المللی به شورای امنیت سازمان ملل متحد و مجمع عمومی این سازمان گزارش نماید.

5.  به­منظور جلوگیری از اشاعه هسته­ای و برای تحکیم فرآیندهای خلع سلاح جهانی مناسب است کشورهای مستقل عضو آژانس بین­المللی انرژی اتمی تلاش نمایند تا سازوکار مناسب برای جلوگیری از همکاری کشورهای دارای توانمندی هسته­ای با کشورهای غیرعضو معاهده ان پی تی تدوین گردیده و اعضا از هرگونه تعامل نرم­افزاری و نیز تبادل سخت­افزاری با کشورهای غیرعضو اجتناب نموده و از این طریق اقدامی عملی و مؤثر برای عدم اشاعه تروریسم هسته­ای در سراسر جهان شکل گیرد.

 

.

نوشته شده در سه شنبه 24 خرداد 1390 توسط گروه سبحان
مقام معظم رهبری

نویسندگان
نظر سنجی
ابر برجسب ها
آمار سایت
Blog Skin