تبلیغات
گروه سبحان - ادامه سریال "جا زدن‌ها" در پی خطبه‌های رهبر انقلاب؛ این‌بار ساركوزی

گروه سبحان

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

كمتر از یك‎هفته پس از بیانات راهبردی رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه‌ی تهران، نیكلا ساركوزی رئیس‌جمهور فرانسه نیز در پی جا زدن اوباما و نتانیاهو از تهدیدهای نظامی علیه كشورمان، صراحتاً حمله به ایران را "راه‌حل نامناسب" خواند.

در حالی‌كه لفاظی‌ها علیه ایران مبنی بر تهدید به حمله‌ی نظامی تا حدی بالا گرفته بود كه پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته لئون پانه‌تا وزیر دفاع امریكا از احتمال حمله‌ی اسرائیل به ایران در ماه‌های آینده خبر داد و حتی برای آن زمان نیز تعیین كرد (اوایل بهار تا تیر ماه سال آینده) و موشه یعلون معاون نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز در همین روز رسماً كشورمان را به حمله نظامی تهدید كرد، پس از خطبه‌های تاریخی رهبر انقلاب در نمازجمعه تهران، ناگهان ورق به‌طوری برگشت كه اوباما رئیس‌جمهور امریكا در مصاحبه با شبكه NBC اعلام كرد كه اسرائیل برنامه‌ای برای حمله‌ی نظامی به ایران ندارد و نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز در جلسه‌ی كابینه‌ی خود به وزیران و ژنرال‌های اسرائیلی دستور داد كه حق ندارند دیگر در مورد حمله نظامی به ایران چیزی بگویند.

در عین حال، در شرایطی كه هنوز یك هفته از بیانات رهبر معظم انقلاب نگذشته است، ساركوزی رییس‌جمهور فرانسه كه در میان مقام‌های اروپایی بیشترین هم‌گرایی را با سیاست‌های امریكا و رژیم صهیونیستی دارد و حدود پنج ماه پیش نیز كشورمان را به حمله‌ی نظامی تهدید كرده و گفته بود "برنامه ی هسته ای ایران ممکن است باعث شود حمله ی پیش دستانه ای به این کشور صورت گیرد"، ترجیح داد كه اكنون همان سیاست اوباما و نتانیاهو را در پیش بگیرد و هر گونه حمله نظامی علیه ایران را راه حل نامناسبی برای مقابله با برنامه اتمی جمهوری اسلامی دانست.

سارکوزی روز چهارشنبه در جمع گروه‌های اصلی یهودیان فرانسه، ضمن تاکید بر تعهدش به تامین امنیت اسرائیل، خاطر نشان کرد که راه برقراری امنیت در اسرائیل "هیچ‌گاه" از طریق نظامی به دست نمی‌آید.

وی با بیان اینکه خواستار آن نیست که اقدام جبران‌ناپذیری در قبال ایران صورت بگیرد، گفت: «راه حل (مقابله با برنامه اتمی ایران)، سیاسی و دیپلماتیک است. راه حل در تحریم‌ها است... ما می‌خواهیم رهبران ایران بدانند که خط قرمزها را رد کرده‌اند.»

شیمون پرز رییس رژیم صهیونیستی نیز روز گذشته در پیامی كه مدعی شد خطاب به مردم ایران است، همین سیاست "جا زدن" را دنبال كرد و ایرانیان را مردمانی صلح‌جو و مخالف جنگ خواند و تأکید کرد نیازی نیست که مردم دو کشور با یکدیگر دشمنی داشته باشند.

رهبر معظم انقلاب در تبیین سیاست "تهدید در برابر تهدید و تحریم ایران" روز جمعه 14 بهمن راهبردهایی را بیان كردند كه به‌نحو آشكاری معادلات غربی‌ها را به‌هم ریخته است، به‌طوری كه ناچار شده‌اند حتی در زمینه‌ی لفاظی‌های خود نیز كه صرفاً جنبه‌ی عملیات روانی دارد، تجدید نظر جدی بكنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخشی از این خطبه‌ها فرمودند:

«یك جمله هم راجع به این تهدیدهاى آمریكا عرض بكنیم. مرتباً تهدید می‌كنند؛ تهدید به این زبان: همه‌ى گزینه‌ها روى میز است! یعنى حتّى گزینه‌ى جنگ. این، تهدید به جنگ است با این زبان. خب، این تهدید به جنگ، به ضرر آمریكاست؛ خود جنگ، ده برابر به ضرر آمریكاست. چرا این تهدیدها به ضرر آمریكاست؟ به خاطر اینكه خود این تهدیدها نشان‌دهنده‌ى عجز آمریكا از مقابله‌ى منطقى و مقابله‌ى گفتمانى است؛ یك گفتمانى در مقابل گفتمان جمهورى اسلامى ندارند؛ نمی‌توانند در میدان مقابله‌ى فكرى و منطقى، براى خودشان غلبه‌اى ایجاد كنند؛ مجبور می‌شوند توسل به زور و تشبث به زور بكنند.

این معنایش این است كه آمریكا جز زور، هیچ منطقى ندارد؛ جز خون‌ریزى، هیچ راهى براى پیش‌برد خود ندارد. این، اعتبار آمریكا را بیش از آنچه كه تاكنون شكسته است، در چشم ملت‌ها و در چشم ملت خودش خواهد شكست؛ این همان چیزى است كه سرنوشت رژیم‌ها را معین می‌كند. آن رژیمى، آن نظامى كه اعتبارش در چشم مردم خودش بشكند، سرنوشتش معلوم است؛ مثل رژیم شوروى سابق. اتفاقاً بعضى از صاحب‌نظران غربى همین چند روز قبل گفتند كه امروز وضع آمریكا و غرب شبیه وضع شوروى سابق در سال‌هاى اواخر دهه‌ى 80 میلادى است كه منجر به سقوط شد.

یعنى وقتى یك رژیمى، یك نظامى از لحاظ گفتمان، از لحاظ منطق، در چشم مردم خودش ساقط بشود، دیگر امیدى به بقاى این رژیم نیست. لذا هرچه تهدید كنند، به ضررشان است. البته آنها و دیگران بدانند -می‌دانند هم - كه ما هم در برابر تهدید به جنگ و تهدید به تحریم نفتى، تهدیدهایى داریم كه در وقت خودش، آن وقتى كه لازم باشد، ان‌شاء اللَّه اعمال خواهد شد.»نوشته شده در شنبه 22 بهمن 1390 توسط گروه سبحان
مقام معظم رهبری

نویسندگان
نظر سنجی
ابر برجسب ها
آمار سایت
Blog Skin