تبلیغات
گروه سبحان - آیا کاترین اشتون NPT را خوانده است؟

گروه سبحان

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

حامد علوی، ایران هسته ای: اظهارات به شدت ناشیانه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که سرپرست گروه مذاکره کننده 1+5 با ایران هم هست، این تردید بسیار جدی را در ایران بوجود آورده است که آیا اشتون طرف مناسبی برای مذاکره است؟ همچنین این سوال مطرح است که آیا نفوذ فوق العاده و بیش از حد لابی انگلیسی بر اشتون، دیگر جایی برای استناد به موازین حقوقی در مذاکره با وی باقی می گذارد؟

کاترین اشتون که حدود دو سال از انتصاب وی به عنوان مسئول امور سیاست خارجی و امنیتی امریکا می گذرد اما همچنان نتوانسته بر ضعف های مزمن خود در عرصه سیاست خارجی فائق آید، روز سه شنبه 24 خرداد 1390 (14 ژوئن 2011) در مصاحبه با راشا تودی به صراحت و بی آنکه هیچ ضرورتی به ارائه شاهد و دلیل ببیند گفت که عقیده دارد برنامه هسته ای ایران به سمت نظامی شدن حرکت می کند.

اشتون در این مصاحبه گفت: «علائمی که برنامه هسته ای ایران دارد نشان می دهد که انها به سمت برنامه هسته ای نظامی پیش می روند. انها هم اکنون 3400 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین دارند که اگر نخواهند برای این منظور استفاده کنند، استفاده دیگری نمی تواند داشته باشد».

اشتون ادامه داد: « البته انها می گویند که در این مسیر حرکت نمی کنند اما دلیل آن بسیار ساده است. اگر ایران اجازه دهد بازرسان اژانس بین المللی انرژی اتمی به این کشور بروند و کار خود را به درستی انجام دهند ، پاسخ این سوال را خواهند داد. اما ایران با این مسئله مخالفت می کند و این مسئله باعث شک و تردیدها می شود».

مذاکره کننده ارشد 1+5 همچنین گفت: «وقتی کسی توافقنامه ای را امضا می کند همانطور که انها و ما و بسیاری از کشورها امضا کرده ایم، امضا کنندگان باید پاسداران این توافقنامه باشند و اگر امضا کنندگان به توافقنامه عمل نکنند بقیه مسئولند تا در قبال انها اقدام کنند. به همین علت است که رویکرد دوگانه ادامه فشار و تحریم ها در قبال ایران دنبال می شود و هدف از این تحریم ها این است که رژیم ایران متوجه شود که جامعه بین المللی بر این باور است انها مسئول هستند و در همان حال این فشارها را به گفت وگوها ارتباط دهیم، گفت وگوهایی که امیدواریم مسئله را به شکلی مناسب حل کند».

یک دیپلمات بلند پایه در تهران که ایران هسته ای با وی گفت وگو کرده عقیده دارد این اظهارات نشان دهنده آن است که اشتون به شدت تحت تاثیر رابرت کوپر مشاور انگلیسی خود –که مواضع وی علیه ایران گاهی از مواضع امریکایی ها تندتر است- قرار دارد و همین موضوع وی را به ورطه اظهارنظرهایی کشانده که عدم تسلط وی بر مسائل فنی و حقوقی را هر چه بیشتر آشکار می کند.

این دیپلمات آگاه در پاسخ به آن بخش از سخنان اشتون که برنامه ایران را نظامی می خواند، گفت: «مطابق طراحی های اعلام شده به آژانس در پرسش نامه های DIQ تاسیسات نطنز فقط به تولید اورانیوم با غنای پایین اختصاص دارد و آژانس هم در گزارش 24 مه 2011 خود اعلام کرده است که تاسیسات نطنز دقیقا به همان نحو که ایران اعلام کرده فعالیت می کند».

این دیپلمات سپس با اشاره به اینکه احتمالا منظور خانم اشتون غنی سازی 20 درصد در ایران است، گفت: «خانم اشتون باید متوجه این نکته باشد که ایران غنی سازی 20 درصد را فقط به این دلیل آغاز کرد که گروه وین با شرط گذاری های نامعقول مذاکرات مبادله برای تامین سوخت راکتور بوشهر را به بن بست کشاند». وی ادامه داد: «ایران از همان ابتدا و قبل از آغاز غنی سازی 20 درصد آژانس را از چیدمان جدید ماشین های سانتریفیوژ مطلع نمود و به این دلیل مورد تقدیر دبیرخانه هم قرار گرفت».

این دیپلمات آگاه در ادامه تاکید کرد: «ایران همچنین با بازرسی های تقویت شده آژانس در مورد تاسیسات غنی سازی 20 درصد موافقت کرد و گزارش 24 مه هم نشان می دهد آژانس هیچ شکایتی از بابت ترتیبات پادمان در آن بخش از نطنز که غنی سازی 20 درصد انجام می دهد، ندارد».

این دیپلمات که از نزدیک با پرونده هسته ای ایران در ارتباط است در ادامه سخنان اشتون را ناشی از «دریافت مستمر» اطلاعات غلط ارزیابی و تاکید کرد اشتون به لحاظ دانش فنی و حقوقی در موقعیتی نیست که بتواند درباره اطلاعاتی که دریافت می کند قضاوت صحیحی بکند.

مقام معظم رهبری

نویسندگان
نظر سنجی
ابر برجسب ها
آمار سایت
Blog Skin